Analiza nr 16 została stworzona do analizy czwórek liczb. Za jej pomocą możesz m.in. znaleźć najczęściej występujące 4-ki liczb !


Analiza działa analogicznie jak opcja "Znajdź o zadanych kryteriach" w Analizach nr 07,08.

Dlaczego więc nie działa identycznie jak analiza sortowania dwójek czy trójek? Problem tkwi w ilości dostępnej pamięci i czasie obliczeń.

Jak więc znaleźć najczęściej występuje czwórki? Otóż należy odpowiednio ustalić opcję "Ilość wystąpień w przedziale". No bo oczywistym jest, że jeśli ustawimy "Ilość wystąpień w przedziale 0-3000", to program wyświetli wszystkie czwórki, ponieważ wszystkie będą się mieścić w tym przedziale. Należy na drodze eksperymentów tak dobrać wartość, aby ilość wyników nie przekraczała 1000. Teraz możemy zapisać zestawy przy użyciu opcji "Zapisz zestawy" i wczytując je w "Analizie nr 20", możemy je tam już odpowiednio posortować !!

To tylko mały przykład możliwości tej analizy. Jeśli masz opanowaną Analizę nr 07,08, to bardzo szybko przyswoisz sobie również tą :)


STOP / POSTĘP

Po naciśnięciu "Oblicz", możesz czasem zaskoczyć się jak długo program liczy. Dla "niecierpliwych" przygotowałem guzik "STOP", który w dowolnym momencie zatrzyma obliczenia.

Z kolei znajdujący się ponad tabelką z wynikami przycisk "POSTĘP", pozwoli Ci w dowolnym momencie (w trakcie obliczeń) sprawdzić ile dokładnie zestawów program już przeanalizował i ile mu pozostało do końca.


Max ilość wyników

Zdarza się tak, że poprzez nieumiejętne dobranie parametrów do obliczeń, ilość znalezionych wyników może wynieść 100 000 i więcej, co może pociągnąć za sobą zapełnienie całej dostępnej pamięci i zawieszenie komputera !! Dzięki polu "Max ilość wyników" możemy się przed tym zabezpieczyć. Wpisując tam przykładowo wartość "1000", program zatrzyma obliczenia, gdy tylko znajdzie się 1000 czwórek spełniających zadane kryteria.

Jeśli nie chcesz skorzystać z tego ograniczenia, ustal wartość pola na "0" !!


Analiza 11

Klikając na wybraną czwórkę, możemy następnie kliknąć na uaktywniony przycisk "Analiza 11", aby od razu zobaczyć więcej szczegółów, odnośnie wybranej czwórki liczb.